Memoriálníci historie


Trochu historie

Všechno to vlastně začalo už rok-dva před srpnem 1968. Holčiččí oddíl tehdy vedla Dáďa a na podnět Švíga přebral klukovský oddíl Luděk. Mne (tedy Hakima alias Zajíce) a nezletilou Dorku, později Ježuru a Wendy pověřil Švígo založením roverského kmene Pětky. Z té doby se zachovala fotografie za všechny:

Takhle jsme s Dorkou a Ježurou redigovávali před Havírnou Plaváčka . S Rovery bylo sice práce dost, ale já se přesto ještě na MatFyzu University Karlovy přidal k buřičům, kteří se pokoušeli zahnat rusy "Heim ins Reich". To se nám, jak dnes všichni vědí, ale nakonec nepodařilo a tak jsem se v září 1969 preventivně přesunul pár set kilometrů na jihozápad od Prahy do Mníšku pod Alpami (což dřív bývávalo ne neobvyklé, např. Sokolové jsou v Mnichově od r. 1874 až do dneška).

A protože se mi během těch pár aktivních let ve vedení Pětky podařilo několik faux pas (např. hladomor na táboře 1968 ve Svätojánské dolině nebo všeobecné zažívací potíže "Na blivárně" při puťáku přes Šumavu 1969), kterým myslím Luděk nebo Dědek začali říkat "přepísknutá okarína", tak Luďka v 1970 napadlo založit na mou počest jakousi tradici obzvlášt dobře přepísknuté okaríny, kterou nazval "Zajíčkův Memoriál". Princip spočíval v tom, že obzvlášť drsná podmnožina těch založených roverů a roverek sjede poslední víkend v listopadu (!) na pramicích jednu řeku.
Při prvním Memoriálu 28.-29.11.1970 na Sázavě nasekal Luděk skvělé fotky, které jednou snad i zdigitalizujeme a hodíme sem na stránku. Za všechny tu zatím máme skupináče:

Mezi přeživšími této drsňárny snad poznáte pod Jobem ještě Pirilíka, Běžku, Muka, Ježuru a Tycha (viz níže), dole pak Luďka, Puka, Dorku a Méďu. 

Příští Memoriály sedmdesátých let minulého století byly navštěvovány ještě mohutněji :

Jak vidno, přidali se už i mladší, m.j. Badýs, Jarda, Kurt, Mahdí, Plkát, Tahuka, Vajt, Samson ...  A další, kteří promrzli natolik, že se nedoplížili včas k fotografovi - Arna, Hugo, Hunče, Reyp (?) ... A taky několik kamarádů „z venku“ jako Franta, Honza Dach...

Na tomto místě bych chtěl vzpomenout Tycha, který se po prvním Memoriálu zabil v autě někde v Americe a nezapomenutelného Ježuru: Druhý den nového tisíciletí jsem našel v emejlovém kaslíku zprávu od Wendy:
mily zajicku hakime,preju ti jen to nejlepsi do dalsiho roku,hlavne dobre zdravi... mam jednu moc smutnou zvest, umrel nam jezura. volala mi to efca z petrasky, asi se to stalo 27.12.99. ... v tomhle kontextu je vsechno ostatni nedulezity,...

Přikládám na památku klasickou fotku :

Z Mikulášské Slavoje Praha 1979 mi referoval bratr Muk, že snad i v roce 1976 se jeden Memoriál konal J Pamětníci, ozvěte se prosím s konkrétnějšími údaji !!

Tato tradice bohužel v onom listopadu 1980 na Berounce skončila; nechme mluvit jednoho z postižených, Mahdího: 
... protože v noci ze soboty na neděli zamrzla v pramce voda ;-) ...

Boží mlýny v ruských guberniích sice mlely pomalu ale jako husa klasu a přišel sameťáč.
O nějaký středu později si jako první Puk prohrábl šedivé závity a s Kurtem, který v roce 1995 svolal generaci memoriálníků na Petrašku, mi upozornil, že je na čase abysme Memoriál znovu oživili.

Tento revival jsme initiovali na podzim 1996 následující pozvánkou:

A tam vznikla tradice novodobých Memoriálů, které se už nekonají v listopadu nýbrž – zestárli jsme ;-) - zhruba druhý víkend po 1. září. A nejede se voda, nýbrž se sejdeme v nějakém hezkém kempu s chatičkami u nějaké vody. Tam si předně zahrajeme poklad

a zazpíváme. A taky si buď zavzpomínáme na velrybu ...

(no nevyhráli jsme) nebo sledě, nebo si jenom zaplaveme A každý účastník dostane od Puka psí známku ve formě typického kolíčku. Však přijeď taky a uvidíš!

Jak je z fotek vidno, sjede se nás nejen víc než na memoriály v sedumdesátých letech, ale nejsou to jenom dědkové a stařenky z oddílové generace let šedesátých-sedumdesátých, nýbrž jezdí i oddíloví odchovanci mladší, včetně dětí (to ten čas Barčo letí …)

… ty ale s klesající tendencí, která se může  zase změnit za dalších 10 let
Jestli se při mý skleróze nepletu (v tom případě mi prosím dej vědět!), tak jsem organizoval za těch 10 let následující novodobé Memoriály:

Zpět na začátek stránky

Další Fotky :

  1. zaťukej si na knoflík Fotky vlevo nahoře na této stránce. Z Memoriálu 2004 je dokonce film, který natočil Vašek Záruba!
  2. ťukni si na stránku Slavoje Praha http://kctslavoj.wz.cz/ a tam na Fotky, resp. na http://kctslavoj.img.cas.cz/  . Najdeš tam jak skvělé fotky z Memoriálu 2004, tak z brigád na Petrašce. A mnoho SKVĚLÝCH „Jobáren” od výstupů na Říp až po vjezd do Evropy mokrou nohou 2004.

555 Hakim alias Zajíc                                                    hakim@petka.org